Velký gatsby kniha. Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Velký Gatsby

Velký gatsby kniha

Obsah knihy: Velký Gatsby Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Zamlouval se mi příběh o tak dlouhé lásce a osud hlavního hrdiny byl vskutku nečekaný. Proto také bývám zdrženlivý v úsudcích; ten zvyk mi otevřel mnoho podivuhodných povah a učinil mě rovněž obětí hezké řádky notorických otravů. Udělat z běžného popisu nějaké věci nebo prostředí kus mistrovského díla chce pořádnou dávku vypravěčského umění, a některé popisy tady byly tak krásně a poeticky vyjádřeny, že se mi někdy až tajil dech. Nakonec jsem ale na jejich názory nedala a přesvědčila se sama.

Next

Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Velký gatsby kniha

Zároveň kniha popisuje milostný poměr Gatsbyho a Nickovi sestřenice Daisy. Alespoň to ale skvěle korespondovalo s charaktery postav, které byly ve finále vlastně všechny záporné a snobství by se dalo krájet. Velký Gatsby mi byl vždy osudným, neboť tak tomu bylo i u maturity, za kterou mi získal jedničku. Určitě si mnozí z vás pokládají otázku, jestli je vzdělání důležité. Daisy je nafoukaná, sebestředná fiflena, která Gatsbyho při prvním náznaku problému opustí.

Next

Kniha: Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Velký gatsby kniha

Samozřejmě jak záhadně se objevil, tak i záhadně zmizel, ale přestože čtenář odhalil pravdu, jakoby pro okolní svět zůstal Gatsby neznámým. Zmysel pre detail a opisy autora sú neskutočné. Samotný děj je sice zajímavý, ale Fitzgeraldův styl psaní je něco otřesného. To vyobrazení nešťastné lásky a amerického snu je naprosto bezchybné. Navíc si nemyslím, že by Daisy byla tak moc zápornou postavou. Když jsem se loni na podzim vrátil z Východu, cítil jsem, že toužím, aby svět nosil uniformu a postavil se jednou provždy do jakéhosi morálního pozoru; nestál jsem už o žádné bouřlivé výlety, na nichž by se mi dostalo privilegia nakouknout do lidského srdce. V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Next

Francis Scott Fitzgerald

Velký gatsby kniha

Veškerý bulvár od sebe opisuje informaci, že jméno - pseudonym, si zvolila po přečtení Velkého Gatsbyho, podle jedné z oblíbených hlavních postav. Vykreslení doby, ve které se vše odehrává. Příběh plný lásky a touhy, a zároveň i sonda do světa bohatých a bezcitných dokonalých Američanů. Být zdrženlivý v úsudcích vyžaduje nekonečné naděje. Když na jednom nezřízeném večírku dojde k přímé konfrontaci Tomyho a Gatsbyho, Daisy odjíždí a cestou srazí v Gatsbyho autě ženu, která je shodou okolností milenkou Tommyho a která drží přes mocného a vlivného Tomyho svého manžela v šachu, byť ten se s její nevěrou nedovede vypořádat. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový.

Next

Velký Gatsby

Velký gatsby kniha

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí? Knihu vydalo Kapitola I Když jsem byl mladší a všechno se mě hloub dotýkalo, dal mi otec jednu radu, která se mi od té doby pořád honí hlavou. Četla jsem ji už několikrát a dost o ní přemýšlela. Rozplýval jsem se nad košatým jazykem, jímž je kniha psaná a živě jsem si představoval každou scénu. Je neskutečné, jak ona i se svým manželem Tomem, jsou sobečtí a nemají respekt pro druhé. Ale to je jen reakce na první komentář. Však, nejlepší je, si knihu přečíst sám a taky sám posoudit.

Next

Kniha: Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Velký gatsby kniha

Daisy se však odmítá zabývat skutečností že zabila, a když se Gatsby ujme role jejího ochránce a vezme vinu za smrt ženy na sebe, nesnaží se ani naoko tuto skutečnost Gatsbymu rozmluvit. Kniha o vysoke společnosti, pretvarce, pokrytectví, lásce, přátelství a smrti. Ano byla zajímavá, americký romanťák no. Přibližuje tehdejší dobu, kdy si boháči žili svůj americký sen, trávili všechen svůj čas na večírcích, kde alkohol tekl proudem. Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web. Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925.

Next

Velký Gatsby

Velký gatsby kniha

Klobuk dole pred Dicapriom zahral to vyborne ale reziser trochu znetvoril postavu Gatsbyho. Pribeh je uzasny, ma hlboky vyznam, film je neporovnatelny s knihou. Čekala jsem nejen oduševnělou Sigourney, ale i čtivou knihu, která mě, vzhledem k jménu autora, přiková do křesla a nenechá vydechnout. Velký Gatsby je především výpověď o jedné generaci, o americkém snu, který si ale teprve hledá cestu na výsluní. Sehnal ten domek, větrem ošlehaný bungalov z lepenky za osmdesát dolarů měsíčně, ale v posledním okamžiku ho firma poslala do Washingtonu a já šel na venek sám. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou.

Next

Kniha: Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Velký gatsby kniha

Její postava je na začátku tak něžná, sice bezohledná, ale stále čtenáři sympatická. Gatsby je pohřben a truchlícími se stanou ti, se kterými poslední roky nemohl najít společnou řeč. Stal jsem se průvodcem cizinců, průkopníkem, 12 pionýrským osadníkem. Trochu mi vadil průběžně obecný popis, prokládaný dějem. Dokonale vykresluje uvolněnou atmosféru Ameriky zlatých dvacátých let. Vadí mi to, jak se zachová Daisy. Je známo, že kniha ve své době nesklidila velký úspěch, v dalším údobí se na ni zcela zapomnělo, stejně tak jak na jejího autora.

Next